24.09.2021 - Ticaret Magazin
Ticaret Magazin

DEİK Dış Ekonomiler Kurulu 33.Olağan Kurulu Istanbul’da gerçekleştirildi.

DEİK Dış Ekonomiler Kurulu 33.Olağan Kurulu Istanbul’da gerçekleştirildi.
REKLAM ALANI

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 33. Olağan Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödülleri Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın teşrifleriyle DEİK Başkanı Nail Olpak’ın ev sahipliğinde 25 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. DEİK’in yeni dönemde görev yapacak Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetim Kurulu Üyelerinin seçildiği 33’üncü Olağan Genel Kurul’un ardından gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödülleri töreninde, DEİK’in temelleri atan Ticari Diplomasinin ustaları ödüllendirildi.

Ustalara Saygı Ödülleri Töreni’nde, DEİK’in temel taşlarından birini atan Türkiye-ABD İş Konseyi Kurucu Başkanı merhum Mehmet Ersin Faralyalı’nın ödülünü oğlu Serdar Faralyalı”ya eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve DEİK Başkanı Nail Olpak verdi. İlk Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı merhum Feyyaz Berker’in ödülünü Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ercan Kumcu’ya eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Başkanı Nail Olpak verdi. DEİK’in Şeref Üyesi ve aynı zamanda yaşayan en kıdemli üyesi Ali Nihat Gökyiğit ödülünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve DEİK Başkanı Nail Olpak’tan aldı. İlk DEİK Başkanı ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’a ödülünü ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve DEİK Başkanı Nail Olpak takdim etti.

Pekcan: “DEİK İş Dünyasının Lokomotifi”

DEİK 33. Olağan Genel Kurul ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “DEİK 33. Olağan Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK’in bir sivil toplum kuruluşu olmanın ötesinde, iş dünyasının lokomotifi haline geldiğine dikkati çekti. 95 kurucu kuruluşla beraber ve Türkiye’nin en büyük 100 şirketinin 63’ünün, en büyük 44 uluslararası müteahhitlik şirketinin 33’ünün, en büyük 70 ihracatçı şirketten 23’ünün DEİK üyesi olmasının bunun bir işaret olduğunu ifade eden Pekcan, “DEİK’in yakaladığı ivmeyi devam ettirerek, başarı çıtasını çok daha yüksek seviyelere çıkaracağına inanıyorum. DEİK’in mevcut yapısı ve devlet kurumları ile olan yakın çalışma kültürü ile kamu-özel sektör ortaklığının dünyadaki en güzel örneklerinden birini sergiliyor” dedi.

Pekcan, “Bugün kendilerine ‘Ustalara Saygı Ödüllerini’ takdim ettiğimiz Sayın Ali Coşkun, Sayın Ali Nihat Gökyiğit’e özellikle teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal etmiş olan Feyyaz Berker ve Ersin Faralyalı’yı da minnetle anıyorum. Yaptıkları önemli çalışmalar, ticaret dünyamız için her zaman yol açıcı olmuştur. Verdiğimiz ödülleri, DEİK’in, Türkiye’nin kalkınmasında ve ticari diplomasisinin gelişmesinde büyük emeği olan vizyoner iş insanlarımıza gösterdiği vefanın bir sembolü olarak görüyorum. ‘Ustalara Saygı Ödül Töreni’nin her yıl düzenlenecek olmasını da isabetli buluyorum” diye konuştu.

Olpak: “Ustalık, zorluklara rağmen yaptığı işin üstesinden gelmektir”

DEİK Başkanı Nail Olpakise yaptığı konuşmada, “Bir usta, tecrübesiyle etrafına güç verirken beslediği umutla güven verir. Konuşmasıyla zihin kapılarımızda ufuklar açılır. Düştüğümüzde elimizden tutar ve kaldırır. Süreci en etkili ve doğru şekilde yönetir, zorluklara rağmen yaptığı işin üstesinden gelir. Üstesinden gelebildiği için ustadır. Bugün, Genel Kurulumuz ve ustalarımızın ortaya koyduğu eser olan DEİK’imizin küresel yolculuğunda ilk imzaları atanları, DEİK’in alt yapısını oluşturan, çalışmalarıyla kurumumuza değer katan ustalarımızı onurlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Ustalarımız bizim için bir değer. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Ustalara Saygı Ödüllerimiz geleneksel olarak devam edecek ve her yıl Ticari Diplomasinin ustalarını onurlandıracağız” dedi.

 

DEİK yeni dönemde 4 ana hedefle çalışmalarını sürdürecek

DEİK’in yeni çalışma dönemindeki hedeflerinden bahseden Olpak, “Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda, “etkin lobicilik” faaliyetleri yürüteceğiz. Bu noktada önceliğimiz ABD ve AB ülkeleri olacak. “Ticari Diplomasi” hedeflerimize ulaşmak için maddi ve manevi bütün enstrümanlarımızı, tüm gücümüzü sonuna kadar kullanacağız. Liderlerimizin belirlediği ticaret hedeflerimizi yakalamak ikinci önceliğimiz olacak. Nasıl ABD ile 100 milyar dolar, yüzde 50-50 dengeli ikili ticaret hedefimiz var ve bunun iş dünyası adına gereğini yapmak bize düşüyorsa, benzer şekilde 100 milyar dolar hedefimiz Rusya ile de var. ABD ile hedefimiz için sektörler bazında çalışarak hazırlıklarımızı yaptık. Liderlerimizin atacakları adımları bekliyoruz. Üçüncü hedefimiz ise, ticari diplomasiyi anlatmak için Anadolu’yu karış karış dolaşacağız. Kurucu Kuruluşlarımızın da desteğini alarak hedefimiz, daha fazla firmamızı yurt dışına açmak ve Ticari Diplomasi çalışmalarımızın içine katmak. Ayrıca, Diasporamızın geleceği ve ülkemizin menfaatleri için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bu da yeni dönemdeki dördüncü hedefimiz olacak” dedi.

 

DEİK’in Yeni Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri

96 Kurucu Kuruluş ve Kurumsal Üyeye sahip DEİK’in 33’üncü Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, 4 yıllık yeni dönemde görev yapacak 35 Yönetim Kurulu Üyesi ve 5 Denetim Kurulu Üyeleri seçildi. 4 ana Kurucu Kuruluşunu temsil eden Başkanların, daimi Başkan Yardımcıları olarak görev yaptığı DEİK Yönetim Kurulu’nun diğer üyelerini, kurucu kuruluş ve kurumsal üyeleri temsilen 9 üye, İş Konseyi Başkanlarından 11 üye, DEİK üyesi 10 üye ve Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte toplamda 35 asil Yönetim Kurulu Üyesi oluşturuyor.

 

DEİK’in Yeni Dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri Seçildi

 

146 İş Konseyi ile dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren DEİK’in yeni dönemde görev alan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyelerinin listesi aşağıda yer almaktadır.

 

DEİK  YÖNETİM  KURULU
AdıSoyadıDEİK Unvanı
NailOlpakYönetim Kurulu Başkanı
M.RifatHisarcıklıoğluYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
İsmailGülleYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
AbdurrahmanKaanYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
MithatYenigünYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
AyşemSargınYönetim Kurulu Üyesi
ÇetinNuhoğluYönetim Kurulu Üyesi
BaranÇelikYönetim Kurulu Üyesi
İbrahimBurkayYönetim Kurulu Üyesi
Firuz B.BağlıkayaYönetim Kurulu Üyesi
MahsumAltunkayaYönetim Kurulu Üyesi
ŞekibAvdagiçYönetim Kurulu Üyesi
ÜmitLeblebiciYönetim Kurulu Üyesi
YaşarDoğanYönetim Kurulu Üyesi
AliKibarYönetim Kurulu Üyesi
BernaGözbaşıYönetim Kurulu Üyesi
CengizÖzdemirYönetim Kurulu Üyesi
FuatTosyalıYönetim Kurulu Üyesi
Mehmet AliYalçındağYönetim Kurulu Üyesi
MuratKolbaşıYönetim Kurulu Üyesi
FatihGürsoyYönetim Kurulu Üyesi
StevenYoungYönetim Kurulu Üyesi
EbruÖzdemirYönetim Kurulu Üyesi
ÜmitKilerYönetim Kurulu Üyesi
ZeynepBodur OkyayYönetim Kurulu Üyesi
Orhan CemalKalyoncuYönetim Kurulu Üyesi
AhmetÇalıkYönetim Kurulu Üyesi
Ahmet NazifZorluYönetim Kurulu Üyesi
CüneydZapsuYönetim Kurulu Üyesi
TuncayÖzilhanYönetim Kurulu Üyesi
BaşarArıoğluYönetim Kurulu Üyesi
MuzafferÇilekYönetim Kurulu Üyesi
Prof. GaziYiğitbaşıYönetim Kurulu Üyesi
VahapKüçükYönetim Kurulu Üyesi
OsmanAksoyYönetim Kurulu Üyesi

 

 

DEİK DENETİM KURULU

 

Ad SoyadÜnvan
Gürsel BaranDenetim Kurulu Üyesi
Latif Aral AlişDenetim Kurulu Üyesi
Mahmut ÖzgenerDenetim Kurulu Üyesi
Z. Altan ElmasDenetim Kurulu Üyesi
Mehmet KoçDenetim Kurulu Üyesi

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ