17.10.2021 - Ticaret Magazin
Ticaret Magazin

İyi ki varsın Ahmet ZORLU;

İyi ki varsın Ahmet ZORLU;
REKLAM ALANI

Tarihi dokusunda  Pers, Makedonya, Pontus, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinde bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış,doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri,

deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile bölgenin Kızılırmak ve Yeşilırmak ile  havzalarının bereketli toprakları  ile  turizm potansiyeli en yüksek,sanayi endüstri adını  19 Mayıs, 1919 dan alan Üniversitesi ve yerleşkesi ile ayrıca Anadolu’nun savunulmasını planlamak amacı ile Atatürk’ün gelmesi ile Türk İstiklal Savaşı’nın başladığı yer olma özelliği ile önemini her zaman koruyan Şehrimiz SAMSUN .

Bu yazı dizimizde ; Enerji Piyasasından çok yakından tanıdığı çok amaçlı vizyonu yüksek bir isimden bahsetmek istiyoruz.

Ahmet ZORLU ;

Yukarıda bahse konu , Kurtuluş Savaşının ilk adımlarının atıldığı şehrimiz olan Samsun da 5 Şubat 1968 tarihinde dünyaya geldi.

Babası Savan ZORLU ..Samsunda 1965 senesinde .. MOBİL OİL TÜRK A.Ş. de satış Mümessili olması nedeni ile kendisinin bu şehirde doğmasının bir tesadüf olmadığını söylüyor..1994 yılında Baba Savan ZORLU nun Yönetim Kurulu Üyesi olarak emekli olması ile Enerji sektörü ile  zaten o dönemde tanışıyor.

Ahmet ZORLU .o gençlik yılları dahil şimdi bile arabalara olan merakı hiç bitmedi. Öğrenim yıllarını Samsun da tamamlayan ve sonrasında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi  Makine Mühendisliği Bölümünü Bitirerek 1990 senesinde Mezun oldu.

Kariyerinin ilk yıllarında 1992 yılında TEE (Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş.) şirketin de Ürün Mühendisi olarak işe başladı..Burada 4 yıl görev yaptıktan sonra .. 1994 -1996 yılları arasında ,kendi girişimleri bir yerlere gelmek istedi ama yapamadı. . Enerji sektörü ona Babadan gelen bir gönül bağı olan Enerji portali , onun içerisindeki heves ile 1996 yılında Türkiye de Başta LPG ve doğal gaz olmak üzere Türkiye ve potansiyel pazarlarda enerji çözümleri sunan öncü şirket KOÇ TOPLULUĞU Firması olan Mogaz Petrol Gazları A.Ş.’de Dökmegaz Satış Mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Firmasının ,tüm Uluslararası  değerlere uygun çalışma prensibi ile yüksek kalite ve güvenlik standartlarını ön planda tutması ayrıca , topluma ve çevreye duyarlı bir şekilde başta LPG olmak üzere faaliyet gösterdiği her alanda en iyi ürün ve hizmeti sunmasının her zaman çalışma ortamında kendisi için bir artı olduğunu ifade eden

Ahmet ZORLU ;

.1997 senesinde Koç Grubu’nun ilk müstakil otogaz istasyonunu Karabük’te kurdum ve Özellikle otogazın Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlayan ismi duyulmayan kahramanlardan biri oldum demek de.

Elbette tüm bu çalışmaların da bir semeresi de olacaktı. 2000 senesinde Dökmegaz ve Otogaz Satış Müdürü olarak terfi etti. 32 yaşında yaklaşık 400 milyon USD cirosu olan bir bölümün başına getirildi.

LPG’nin temininden satışına kadar tüm süreçlerde verimliliğini artırarak,Rakiplerimiz, bizlerin gücüne erişmek için çok efor sarf ediyorlar ancak bir türlü bunu başaramadıkları için ,tüm paydaşlarımız için değer yaratmayı hedefledik.

2004 yılında AYGAZ A.Ş. de Otogaz Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildi.

Burada Vizyon çok önemli idi ..Dişarıdan bir çok Rakip Firma tarafından Başarıları takip ediliyor. Sürekli Görüşmeler yapıyordu.

Enerji Sektöründe ,Hem Akaryakıt hem de Oto gaz birbirlerine paydaş  olan birimler olması nedeni ile

Akaryakıt Dağıtım Firmaları Oto gaz kurulumlarında ,Oto gaz Dağıtıcı Firmalarına  belli miktarlarda kar payı vermeleri …Birtakım Akaryakıt Dağıtıcısını ..kendi bünyelerinde LPG Dağıtım Şirketi kurmalarına teşvik etti.

2006 ve 2008 yılları arasında ALTINBAŞ A.Ş. (ALPET ) ve PETLİNE A.Ş. lerinde görev aldığım yıllardı .

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu nun 2005 yılında faaliyetlerine başlaması ile .. Enerji sektöründe ciddi anlamda denetim başlatması ile Dağıtıcıların Bayilerinden başka birimlere satış yapamaması neden ile.bir çok Dağıtıcı Firma ya KHK getirilmesi Orta ve Küçük ölçekli Dağıtıcı Firmaları zora soktu .

2008 yılında FERROLİ Firmasın da Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevine atandı Sonrasında  2013-2015 seneleri arasında TST isimli Alman firmanının Türkiye Operasyon Müdürlüğü’nü yaptı. Bu dönemlerde çevre için önemli olan benzin buharı geri dönüşümü ile alakalı çalışmalarda bulundu. 2015-2018 seneleri arasında Petrolpg isimli firmada Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.LPG tanker bakımları ile alakalı olarak BP,PO,Shell gibi büyük firmalar ile çalıştı.

2018 senesinde girdiğim  Jereh Global firması’nda İş Geliştirme Müdür olarak çalışmaya başladı ; . Jereh, piyasa değeri yaklaşık 6,8 Milyar USD olan Petrol ve Gaz Ekipmanları üretimi yapan bir Çin firmasıdır.Dünya çapında faaliyet gösteren bir kamu şirketi olan Jereh Group (SZ 002353), petrol, gaz ve çevre yönetimi alanlarında büyük rekabetçilik ve güvenilirlik ile ürün, hizmet ve sistematik çözümler sağlama konusunda uzmanlaşmış bir Şirket

Şirketin çalışma alanlarında ;

Kuyu servis ekipmanları, doğal gaz kompresörü, Petrol ve Gaz Sahası Yüzey Mühendisliği, Doğalgaz Sıvılaşma (LNG), Doğalgaz Yakıtlama, LNG / LPG Terminali, Kombine Enerji Petrol ve Gaz Sahası Teknik Servis Aksesuar Ticaret Hizmetleri Çevre yönetimi ekipmanları imalatı, Katı Atık Yönetimi  Ekolojik İyileştirme, Atıksu Arıtımı gibi işler var.

Halen bu işine devam eden Ahmet ZORLU ;

Onun Ülkesine  olan sevdası .bitip tükenmek bilmeyen çalışma azmi,

yoğun çalışma temposuna rağmen,sosyal aktivite alanlarda oldukça başarılı bir iş insanı olması, onun insanları sevmesi, ezber bozan gelişim çözümleri ,fikirleri ,sunumları  danışmanlığı ve bir çok sayamacağımız hizmetleri , sağduyusu

enerji sektörüne olan katkıları ve engin deneyiminden dolayı

 İyi ki varsın AHMET ZORLU  diyorum.

Saygılarımla ..

Levent KANDEMİR

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ