24.09.2021 - Ticaret Magazin
Ticaret Magazin

İyi ki varsın H. Yücel KOÇ;

İyi ki varsın H. Yücel KOÇ;
REKLAM ALANI

İyi ki varsın H.Yücel KOÇ;
Tarihi çok çok eski Helenistik ve Bizans dönemlerine kadar uzanan, ilk ismi gemi çapası (Angira) anlamına gelen, Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra bir çok medeniyete beşiklik etmiş, Cumhuriyet Dönemi ile 13 Ekim 1923 tarihinde çıkarılan bir kanunla Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmuş, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından bizzat seçilmiş Başkentimiz ANKARA.
Yazı dizimizde birçok “iyi ki varsın” insanına yer verdik. Yazı dizimizin bu bölümünde, Enerjinin tam içinden, tarım, sanayi, ihracat alanlarında çalışmış duayen isim H. Yücel KOÇ’a yer verdik.
Yukarıda anlatmış olduğum Başkentimiz Ankara da 1971 yılında dünyaya geldi. Eğitim hayatı bir o kadar renkli… 1990 yılında İzmir Maltepe Askeri Lisesinden mezun.
Ardından Ankara Gazi Üniversitesi, İİBF İşletme Bölümünden 1996 yılında mezun oldu. İlk profesyonel ilk iş deneyimine, kendisi için büyük şans gördüğü PEPSİ COLA’nın Amerikan şirketinde başlıyor. Sonrasında yine iyi bir şans olarak değerlendirdiği akaryakıt sektörünün en büyük oyuncusu PETROL OFİSİ A.Ş.’den gelen teklifi değerlendirerek,
2000 yılında, enerji sektöründe çalışmaya başladı. PETROL OFİSİ’nin özelleşmesiyle başlayan yeniden yapılanma sürecinde başta madeniyağ olmak üzere farklı birim ve görevlerde yer aldı.
O yıllarda PETROL OFİSİ’nin özelleştirilmesinin ardından başlatılan yeniden yapılanma sürecinin içerisinde olmak, kendi deyimi ile ilklerin içerisinde olabilmek, onu hem çok mutlu etti hem de çok şey öğrenmesini sağladı. PETROL OFİSİ A.Ş.’de Distribütör Satışlar Yöneticiliği, Yeniden Yapılanma Yöneticiliği görevlerinde bulunan Yücel KOÇ; ilk olarak sorumluluk bölgesi olan İçanadolu, Doğuanadolu ve Karadeniz bölgeleri sonrasında tüm Türkiye’de çalıştı. Pazar araştırmalar, yeni satış stratejileri geliştirme konularında başarılı bir grafik yakaladı.

Petrol Ofisinden ayrıldıktan sonra, ülkemizin bir çok kentinde hızla büyüyen,1994 yılında tamamen yerli sermaye ile kurulmuş PETLİNE PETROL ÜRÜNLERİ A.Ş.’de Satış ve Yatırımlar Müdürü olarak göreve başladı. Görevleri arasında, bayi satışları, toptan ve kurumsal satışlar, deniz satışları ve yatırımlar saymak mümkündür.
Bu üstün başarıların neticesinde Genel Müdür Yardımcılığı görevine kadar yükseldi.

Yücel KOÇ; 2009 yılında Anadolu Kaplanları diye tabir edilen şirketlerden birisi olan, BALPET A.Ş.’nin yeniden yapılanma sürecinde Yönetim Kurulu Danışmanlığı görevine, ardından da Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

2013 yılına kadar BALPET A.Ş.’nin yeniden yapılanma sürecinde yer aldı. Bu süreçte hızlı bir değişim yaşanan sektörde Yücel KOÇ, bir çok ilke imza attı. Bunların başında şirket yönetim merkezinin İstanbul’a taşınarak Ulusal Şirket olması, bölgeler arasında satış ekipleri organizasyonu, otomasyon sistemlerinin sil baştan ele alınması olmak üzere diğer birimlerin de yapılandırılması sayılabilmektedir.
2013 yılında BALPET A.Ş. firmasından ayrılan Yücel KOÇ,
2013 yılında Mersin İlinde, MEMOİL Akaryakıt Dağıtım Şirketinin kurulum aşamasında Yönetim Kuru Başkanı Danışmalığı görevi alarak şirketin kurulum sürecinde yer aldı.

2017 yılına kadar geçen zaman diliminde şirketin yapılanmasında ve büyümesinde bir çok projenin hayata geçirilmesini sağladı. 2017 yılında PowerWax şirketinin alınması ve şirkete katılması sürecinde de yer aldı.
Günümüz itibariyle firmanın, yaklaşık 200 istasyon bayiliği var.
2017 ye gelindiğinde sanayimizin yüz akı şirketlerinden gaz muslakları üreten, satışlarının neredeyse %80’ini dünyanın dört bir yanına ihraç eden Turaş Gaz Armatürleri San ve Tic. A.Ş.’de kurumsal iletişim yapılandırması danışmanlığı görevini ifa etti.
Firmanın kurumsal kimliğinin yenilenmesi, kurumsal kimlik kitabının hazırlanması projelerini yürüttü.

2018 yılında Mersin merkezli, Acarlar Tarım A.Ş. firmasında gübre üretimine yönelik marka tasarımı, ürün geliştirme, resmi izinler ve tescillerin alınmasının ardından gübre fabrikasının kurulumuna öncülük etti. Firmada Genel Müdürlük Görevini yürüttü.

Yücel KOÇ; halen enerji ve sanayi sektörlerinde yönetim danışmanlığı vermeye devam ediyor. Kurumsal yönetim, kurumsal iletişim ve profesyonel satış eğitimleri veriyor. Halen, yönetim danışmanlığının yanı sıra, yeni şirket kurulumları ve mevcut şirket revizyonları, danışmanlığı üzerine çalışmalarını sürdürüyor.
Aynı zamanda sektörel dergilerde (SubconTurkey, Beysad Dergisi) iş insanları ve yöneticiler için makaleler yazıyor.
PETROL OFİSİ başta olmak üzere, BALPET, PETLİNE, MEMOİL gibi firmalarda, akaryakıt dağıtımı ve işletmeciliğine getirdiği kaliteli hizmet anlayışıyla, iş hayatındaki saygın ve kararlı duruşu , samimi tavırları ve zengin deneyimleri için teşekkür ediyor, bundan sonraki iş hayatında başarı ve enerji dolu bir yaşam kalitesi diliyoruz.
Ve iyi ki varsın H. Yücel KOÇ; diyoruz.
Saygılarımla .
Levent KANDEMİR

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ