17.10.2021 - Ticaret Magazin
Ticaret Magazin

TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU;İzmirli girişimci kardeşlerimle bir defa daha gurur duyuyorum.

TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU;İzmirli girişimci kardeşlerimle bir defa daha gurur duyuyorum.
REKLAM ALANI

İhracatın büyümesine katkı sağlayan İzmir iş dünyasına teşekkür

İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Müşterek Ödül Töreni’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir’in üretimin, ihracatın, teknolojinin lider şehirleri arasında bulunduğuna işaret ederken, “Dünya ticareti durağanlaşırken, biz ihracatını artırmayı başaran az sayıdaki ülkeden biriyiz. Elbette bu başarı, İzmirli iş insanlarımızın ve tüm özel sektörümüzün de büyük emekleriyle mümkün oldu. Tüm bu başarıların mimarı, İzmirli girişimci kardeşlerimle bir defa daha gurur duyuyorum” dedi.​

Hisarcıklıoğlu, bu başarıda altyapı, ulaştırma ve lojistik alanlarında, Hükümetin İzmir’de yaptığı yatımların da, burada büyük payı var bulunduğuna dikkat çekerek, İzmir-İstanbul Otoyolundan sonra, İzmir-Ankara Hızlı Tren Hattı, Çandarlı Otoyolu ve Limanı’yla birlikte, kentin çok daha cazip bir iş ve yaşam merkezi haline geleceğini ifade etti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ödül törenine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye özellikle iş dünyasına ve girişimciliğe katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti. İzmir’deki oda ve borsaların biraraya gelerek müşterek bir ödül töreninde, İzmir iş dünyasını bir araya getirmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu güzel vizyonları için, 3 Oda ve Borsa Başkanımı da yürekten kutluyorum” dedi.

Sıkıntıları aşacak gücümüz var

Sıkıntıların hepsini aşacak güç ve imkâna sahip olduklarını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlarda yarışma imkânı verin. Bizi mevzuata – bürokrasiye boğdurmayın, gerisini biz hallederiz” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, ödül almaya hak kazanan, herkes için gurur ve moral kaynağı olan, tüm müteşebbisleri ve kurumları da tebrik ederek konuşmasını tamamladı.

– Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise Brexit nedeniyle İngiltere ile anlaşma yapacaklarını, bu konuda 27 Şubat’ta İngiltere’den bir heyetin geleceğini bildirdi.

Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsasının Kaya Termal Otel’de ortaklaşa düzenlediği “Üye Ödüllendirme Töreni”nde yaptığı konuşmada, İzmir’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İzmir’in 2019’da 10,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini aktaran Pekcan, bunun yüzde 50’sini gıda ürünleri ihracatının oluşturduğunu belirtti. Kentin genç girişimcilere sağladığı imkanlarla önemini sürdürdüğünü ifade eden Pekcan, TİM’in Genç İhracatçılar Konseyi’nin İzmir’de kurulmasının da ayrıca anlamlı olduğunu kaydetti.

Konuşmasında Brexit sürecine değinen Pekcan, “Hem İngiltere hem de AB ile mutabık kaldık. İngiltere ile AB’nin beraber yapacakları STA’ya paralel olmak üzere biz de kendi anlaşmamızı yapacağız. 27 Şubat’ta İngiltere’den bir heyet gelecek. Bununla ilgili çalışmalarımıza da başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, gelecek dönemde endüstriyel amaçlı lifli bitki üretimi, organik ve organomineral gübre kullanımı, su ürünlerinde 2 milyar dolarlık ihracat hedefi, 2 milyon hektar alanın daha sulamaya açılması, 14,3 milyon hektarlık tarımsal arazinin toplulaştırılması gibi konuları daha fazla gündeme getireceklerini bildirdi.

Bakan Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’nın da katılımıyla İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsasının ortaklaşa Balçova Kaya Termal Otel’de düzenlediği “Üye Ödüllendirme Töreni”nde yaptığı konuşmada, ödül alan şirketleri tebrik etti. Van’ın Bahçesaray ilçesindeki çığda şehitler bulunduğunu belirten Pakdemirli, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Pakdemirli, meteorolojinin uyarılarına karşı duyarlı olunmasını istedi.

İzmir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Pakdemirli, Ege Bölgesi’nin hayvancılık ve tarım anlamında Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ